ΕΙΔΗΣΕΙΣ

ropfb

Πέμπτη, 30 Ιουνίου 2016

Ένα φαντασμαγορικό υπερθέαμα απόλαυσαν οι θεατές του Iron Challenge by Funky Buddha!

φώτο: Taffpictures
Το Iron Challenge by Funky Buddha, η μεγαλύτερη διοργάνωση μαχητικών αθλημάτων στην Ελλάδα, προσέφερε ένα υπερθέαμα διεθνών προδιαγραφών, συνδυάζοντας υψηλού επιπέδου αγωνιστικές εμφανίσεις με ψυχαγωγικά δρώμενα, πλαισιωμένα από μια εντυπωσιακή παραγωγή, που ενθουσίασαν το πλήθος των θεατών που το παρακολούθησε.

Δυνατές αναμετρήσεις ανάμεσα σε κορυφαίους Έλληνες και διεθνείς αθλητές έκοψαν πραγματικά την ανάσα, θεαματικά νοκ αουτς είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι καλεσμένοι του Iron Challenge by Funky Buddha, που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο, στο Κλειστό Γυμναστήριο Γαλατσίου, με μεγάλη επιτυχία.
Στη διοργάνωση συμμετείχαν 80 αθλητές από όλη την Ελλάδα και ξεκίνησε με τις αναμετρήσεις των νέων μαχητών στις ενότητες των Pre games και Future fighters, στη συνέχεια τη σκυτάλη πήραν τα Super fights πριν τις θεαματικές μάχες των Maingames στις οποίες έλαβαν μέρος οι καλύτεροι Έλληνες αθλητές καθώς και μεγάλα ονόματα του διεθνούς kick boxing, όπως ο Warren Stevelmans, ο οποίος στο παρελθόν είχε αγωνιστεί και ηττηθεί από τον Iron Mike. O Warren Stevelmans, ήρθε στην χώρα μας για να διεκδικήσει τον Διεθνή Τίτλο της WKF στα 71kg απέναντι στον Φλοριάν Μάρκου, ο οποίος και επικράτησε του Ολλανδού με ένα γρήγορο knock out, στον 1o γύροΟ Γιάννης Σοφοκλέους, ο σκληρός μαχητής από την Καβάλα, ο οποίος ανέβηκε για πρώτη φορά στο ring του Iron Challenge byFunky Buddhaπροσέφερε ένα μοναδικό αγώνα που έληξε υπέρ του επίσης, στον 1ο γύρο με knock out. Ο δυνατός αγώνας ρεβάνς ανάμεσα στους Γιάννη Φεζουλάϊκαι Ρόμπερτ Ογκανεσυάν ανέβασε το θερμόμετρο του σταδίου και έληξε με νίκη του Γιάννη Φεζουλάϊ. Όλα τα ζευγάρια και οι αθλητές έδωσαν καταπληκτικούς αγώνες που κράτησαν το ενδιαφέρον του κοινού αμείωτο και το θέαμα που προσέφεραν αποζημίωσε όλους τους παρευρισκόμενους. Η βραδιά κορυφώθηκε με την εμφάνιση του Έλληνα Παγκόσμιου Πρωταθλητή Μιχάλη Ζαμπίδη που κανείς δεν περίμενε.
Η εμφάνιση έκπληξη του Μιχάλη Ζαμπίδη, ένα χρόνο μετά την ολοκλήρωση της αθλητικής του διαδρομήςσυγκίνησε τους θεατές που είχαν την ευκαιρία να τον ξαναδούν να ανεβαίνει στο ring του Iron Challenge by Funky Buddha, με την γνώριμη εντυπωσιακή του είσοδο και υπό τους ήχους του «Ζεϊμπέκικου της Ευδοκίας» ενώ πριν την εμφάνιση του, παρέλασαν 17 κορίτσια που κρατούσαν τις αντίστοιχες ζώνες των Παγκόσμιων Τίτλων του. Στη συνέχεια, οι θεατές απολαύσαν μέσω ενός video wall, έναν από τους καλύτερους αγώνες του Μιχάλη Ζαμπίδη, ο οποίος έχει χαρακτηριστεί από τους ειδικούς του αθλήματος και όχι μόνο ως η θεαματικότερη μάχη στην ιστορία του kick boxing. Ήταν ένας αγώνας για τα προκριματικά του K-1, στην Κορέα όπου ο Iron Mike αγωνίστηκε με τον Ολλανδομαροκινό Chahid Oulad El Hadj και τον κέρδισε στον έξτρα γύρο έπειτα από μια επική μάχη για γερά νεύρα, με συνεχείς ανταλλαγές χτυπημάτων και ανατροπές αλλά με ξεκάθαρη την υπεροχή του Μιχάλη Ζαμπίδη που καθήλωσε τους θεατές ενώ οι τρεις εξειδικευμένοι παγκοσμίου φήμης σχολιαστές που αναμετέδιδαν τον αγώνα αποθέωναν τον Πρωταθλητή μας.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων του Iron Challenge by FunkyBuddha:
Main Games
  1. Warren Stevelmans (VOS GYM) VS Φλοριάν Μάρκου (Armagos Gym) – 71 kg – 3X3 – K-1
Νικητής: Φλοριάν Μάρκου με ΚΟ
  1. Γιάννης Σοφοκλέους (Politis Team) VS Kenneth Onasis Suzanna (VOS GYM) – 77 kg – 3X3 – Κ-1
ΝικητήςΓιάννης Σοφοκλέους με ΚΟ
  1. Γιάννης Φεζουλάϊ (Fight Club GalatsiVS Ρόμπερτ Ογκανεσυάν (ArmagosGym– 79 kg – 3Χ3 – Κ-1
Νικητής: Γιάννης Φεζουλάϊ στα σημεία
  1. Νίκος Γκίκας (Fight Club GalatsiVS Χρήστος Αβραμίδης (Kondilakis Team– 72 kg – 3Χ3 – Κ-1
Νικητής: Νίκος Γκίκας στα σημεία
  1. Αλέξανδρος Σέρτσας (Fighters AthanasopoulosVS Βαλεντίνος Κυριακίδης(Μαχητές Σκύδρας) – 75 kg – 3Χ3 – Κ-1
Νικητής: Αλέξανδρος Σέρτσας στα σημεία
  1. Χαρά Δημητρούλα (Άτρωτος Ιωαννίνων) VS Δέσποινα Καμπέρη (FightersAthanasopoulos– 54 kg – 3Χ2 – Κ-1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Νικήτρια: Χαρά Δημητρούλα στα σημεία
  1. Γιώργος Ζυγούρης (Budo Fighters ThessalonikiVS Μανώλης Συγγελάκης(Αθλητικός Σύλλογος Κεραυνός Savage Camp– 65 kg – 3Χ3 – MUAY THAI
Νικητής: Γιώργος Ζυγούρης με ΚΟ
Super fights
  1. Κώστας Φασομυτάκης (Fight Club GalatsiVS Λάμπρος Πιστικός (PistikosFight Club– 72 kg – 3Χ3 – Κ-1
Νικητής: Κώστας Φασομυτάκης στα σημεία
  1. Αλέξης Αλίκο (Fighters AthanasopoulosVS Γιώργος Γιαννακίδης (ArmagosGym– 70 kg – 3X3 – K-1
Νικητής: Αλέξης Αλίκο στα σημεία
  1. Θεοδώρα Φωτίου (Fight Club Galatsi) VS Άννα Τσομπάνη (Athlos Fight Club Kilkis) – 65 kg – 3X2 – K-1
Νικήτρια: Θεοδώρα Φωτίου στα σημεία
Future Fighters
  1. Δημήτρης Πέττας (Dragons Fight Academy) VS Βασίλης Πουρλίδας (BudoFighters Thessaloniki) 65kg 3x3’ Κ-1
ΝικητήςΔημήτρης Πέττας στα σημεία
  1. Δημήτρης Πελούμπης (Kritikos CampVS Ιωάννης Μπάτζιος (Άτρωτος Ιωαννίνων) 60kg 3x2’ K-1
ΝικητήςΔημήτρης Πελούμπης με ΚΟ
  1. Θοδωρής Παροτσίδης (K.O GYMVS Ανδρέας Ξιουρούππας (Zambidis ClubΓλυφάδας) 73kg 3x3’ K-1
Νικητής: Θοδωρής Παροτσίδης στα σημεία
Pre Games
  1. Χρήστος Τούσης (ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ) VS Λαυρέντης Τρικουβέρτης (Αθλητικός Σύλλογος Tae Kwon Do ΕΛΕΥΣΙΣ) 63,5kg 2x2’ Low
ΝικητήςΧρήστος Τούσης με ΚΟ
  1. Κωνσταντίνος Χονδρογιάννης (Α.Σ. ΣΤΡΑΤΩΝ ΑΙΓΙΟΥ) VS Ευτύχης Νικομάνης (Α.Σ. Σπάρτακος Αλεπούς Κερκύρας 70kg 2x2’ Low
ΝικητήςΚωνσταντίνος Χονδρογιάννης στα σημεία
  1. Κώστας Ελούλ (Α.Σ. Σπάρτακος Αλεπούς Κερκύρας) VS Χάρης Τριάντης(Α.Ο. Αιτωλός) 58kg 2x2’ Low
Νικητής: Κώστας Ελούλ στα σημεία
  1. Γιάννης Καραδήμας (Zambidis Club Αγία Παρασκευή) VS Σωτήρης Τασόπουλος (Α.Ο. Αιτωλός) 72kg 2x2’ Low
Νικητής: Σωτήρης Τασόπουλος στα σημεία
  1. Δημήτρης Τσαούσης (Αθλητικός Σύλλογος Λιβαδειάς) VS Ένιο Ντίμο (Α.Σ. Μονομάχοι) 90kg 2x2’ Low
ΝικητήςΈνιο Ντίμο στα σημεία
  1. Χρήστος Χονδρογιάννης (ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ) VS Κώστας Αγγελόπουλος (Α.Ο. Αιτωλός) 29kg 2x2’ BOX
Ισοπαλία
  1. Γιάννα Γεραγγέλου (Αθλητικός Σύλλογος Λιβαδειάς) VS Γεωργία Βαλμαντώνη (Α.Ο. Αιτωλός) 45kg 2x2’ Low
Ισοπαλία
  1. Κωνσταντίνος Καρβούνης (Αθλητικός Σύλλογος Λιβαδειάς) VS Λάμπρος Κανούρης (Α.Ο. Αιτωλός) 64kg 2x2’ Low
Ισοπαλία
  1. Αναστασία Μπλαχούρα (Α.Σ. Μονομάχοι) VS Φιλιώ Πολίτη (Zambidis ClubΓλυφάδας) 63,5kg 2x2’ Low
Νικητρια: Αναστασία Μπλαχούρα στα σημεία
  1. Χρήστος Βαλμαντώνης (Α.Ο. Αιτωλός) VS Ντιόν Καμάνι (ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ)37kg 2x2’ Low
ΝικητήςΝτιόν Καμάνι στα σημεία
  1. Γιάννης Αλιάζης (Zambidis Club Αγίας Παρασκευής) VS Θάνος Βοΐδης (Α.Ο. Αιτωλός) 55kg 2x2’ K-1
ΝικητήςΓιάννης Αλιάζης με ΚΟ
  1. Μαρία Κσκάνη (Μολών Λαβέ) VS Ρεγγίνα Τσαμποδήμου (Αθλητικός Σύλλογος Tae Kwon Do ΕΛΕΥΣΙΣ) 53kg 2x2’ Low
ΝικήτριαΡεγγίνα Τσαμποδήμου στα σημεία
  1. Αλέξανδρος Λαζαρίδης (BG ACADEMY) VS Αλέξανδρος Παγγούρας(Μαχητές Σκύδρας) 41kg 2x2’ Κ-1
Ισοπαλία
  1. Κωνσταντίνος Σαβουλίδης (Αθλητικός Σύλλογος Λιβαδειάς) VS Κώστας Αδαμόπουλος (Α.Ο. Αιτωλός) 72kg 2x2’ Low
Νικητής: Κωνσταντίνος Σαβουλίδης με ΚΟ
  1. Πέτρος Αθανασίου (Kritikos Camp) VS Αντριάν Σούλι (Αθλητικός ΣύλλογοςTae Kwon Do ΕΛΕΥΣΙΣ) 63,5kg 3×2’ Κ-1
ΝικητήςΑντριάν Σούλι στα σημεία
  1. Άγγελος Αγγελής (Kritikos CampVS Σωτήρης Ζιούκας (Αθλητικός Σύλλογος Μονομάχοι) 63,5kg 3x2’ Κ-1
Νικητής: Άγγελος Αγγελής με διακοπή λόγω τραυματισμό του αντιπάλου
  1. Παναγιώτης Ελευθερίου (BG ACADEMYVS Γιάννης Πηλιχός (Κ.Ο. GYM)59kg 3x2’ Κ-1
Νικητής: Γιάννης Πηλιχός στα σημεία
  1. Αναστασία Μπλαχούρα (Αθλητικός Σύλλογος Μονομάχοι) VS Φαίη Σίσκου56kg 3x2’ K-1
Νικήτρια: Αναστασία Μπλαχούρα με εγκατάλειψη αντιπάλου στο 2ο γύρο
  1. Ολύμπιος Βασιλικός (Pistikos Fight ClubVS Κώστας Ζαμπάντης (AnyfantisFight Club) 78kg 3x2’ Low
ΝικητήςΟλύμπιος Βασιλικός στα σημεία
  1. Νίκος Παπαδόπουλος (Α.Ο. Σπάρτακος) VS Γρηγόρης Νικολόπουλος(Βυζαντινός) 70kg 3x3’ BOX
Νικητής: Νίκος Παπαδόπουλος στα σημεία
  1. Γιώργος Σαΐτης (No Limit AcademyVS Παναγιώτης Πετρίτσης (Α.Σ. TaeKwon Do Περιστερίου) 65kg 2x2’ Low
ΝικητήςΓιώργος Σαΐτης στα σημεία
  1. Κώστας Γούσης (Α.Ο. Σπάρτακος) VS Αντώνης Πλουμιστός (Α.Σ. Tae KwonDo Περιστερίου) 75kg 2x2’ Low
Νικητής: Αντώνης Πλουμιστός στα σημεία
  1. Μανούσος Ταβρακάκης (Kritikos CampVS Αλέξης Τσάλιας (Α.Σ. Tae KwonDo Περιστερίου) 62kg 3x2’ Κ-1
Νικητής: Μανούσος Τραβακάκης στα σημεία
  1. Αντωνία Πρίφτη (Fight Club GalatsiVS Αντιγόνη Κονταξή (Kariotis Team)60kg 3x2’ Κ-1
ΝικήτριαΑντωνία Πρίφτη στα σημεία
  1. Ελευθέριος Κροκίδης (Golden TeamVS Τάσος Κανελλόπουλος(Konstantopoulos Team) 70kg 3x2’ Κ-1
ΝικητήςΤάσος Κανελλόπουλος στα σημεία
  1. Δημήτρα Αγαθαγκελίδου (Fight Club GalatsiVS Ρούλα Τασιούλα (Άτρωτος Ιωαννίνων) 52kg 3x2’ Κ-1
Νικήτρια: Ρούλα Τασιούλα στα σημεία
  1. Αλέξης Αρίφης (X Fight Nation) VS Θανάσης Πηλιχός (Κ.Ο. GYM) 84kg 3x2’ Κ-1
Νικητής: Αλέξης Αρίφης στα σημεία
Απονεμητές των αγώνων ήταν: η Ολυμπιονίκης του τριπλούν Πηγή Δεβετζή, οΟλυμπιονίκης Πυγμαχίας Γιώργος Στεφανόπουλος, ο πρώην διεθνής ποδοσφαιριστής Γιώργος Αμανατίδης, ο τέως Υπουργός Τουριστικής Ανάπτυξης και Υπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων και νυν σύμβουλος Τουριστικής Ανάπτυξης του Δήμου Αθηναίων Άρης Σπηλιωτόπουλος και ο Δήμαρχος Γαλατσίου Γιώργος Μαρκόπουλος.
Η Josephine τραγούδησε το απόλυτο καλοκαιρινό hit, με total outfit by FunkyBuddha σε μια εντυπωσιακή εμφάνιση που ξεσήκωσε το κοινό του σταδίου. Η χορογράφος Μαρία Λυραράκη με τις χορεύτριες της παρουσίασαν ένα δυναμικόstreet dance show ενώ μια ομάδα τυμπάνων δημιούργησε ένα όμορφο κλίμα στο στάδιο.
Τη βραδιά παρουσίασε ο χαρισματικός Δημήτρης Ουγγαρέζος δίνοντας τη δική του ξεχωριστή νότα στη διοργάνωση. Πλήθος κόσμου παρακολούθησε το IronChallenge by Funky Buddha από κοντά καθώς και πολλοί επώνυμοι όπως οι: οΆρης Σπηλιωτόπουλος, η Πηγή Δεβετζή, ο Γιώργος Αμανατίδης, ο Δήμαρχος Γαλατσίου Δημήτρης Μαρκόπουλος, ο Ολυμπιονίκης Γιώργος Στεφανόπουλος, ο Μάρκος Σεφερλής, ο Νικόλας Σακελλαρίου, η Ειρήνη Μερκούρη, ο Τάκης Γιαννέτος, η Ντέσσυ Κουβελογιάννη, ο Ηλίας Σακκάς, ο Αλέξανδρος και η Ρίτα Μωραϊτάκη, ο Γιώργος Κουντούρης και πολλοί άλλοι.
Χορηγός μετονομασίας της διοργάνωσης ήταν η Funky Buddha
Χορηγοί: Funky Buddhafluo, χορηγός τεχνολογίας
Υποστηρικτές: Cyta Ελλάδος, Amstel RadlerStr8
Τα ring girls έντυσε ο οίκος Kathy Heyndels
Ευχαριστούμε την Seven Hellas, επίσημο αντιπρόσωπο της RDX στην Ελλάδα, τηνactionmed – γιατροί εν δράσει, τα Planet Fitness & More, την Ecotrophy και το νερό Ζαγόρι.
Το Iron Challenge by Funky Buddha πραγματοποιήθηκε με την υποστήριξη του ΑΝΤ1 και μεταδόθηκε αποκλειστικά από τον